EMERYTURY Z USA I ROZLICZENIA DOCHODÓW Z ZAGRANICY

Home / EMERYTURY Z USA I ROZLICZENIA DOCHODÓW Z ZAGRANICY

Opodatkowanie świadczenia emerytalno-rentowego z USA budzi wciąż konsternację u osób zainteresowanych samodzielnym rozliczeniem się z Fiskusem.. Jednak wystarczy zgłosić się do Nas, a biuro dokona odpowiedniego rozliczenia i przekaże PIT do właściwego Urzędu Skarbowego w imieniu podatnika.

Dla wyjaśnienia przepisów, jeżeli podatnik osiąga, poza dochodami krajowymi, dochody ze źródeł położonych poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a które podlegają w obcym państwie opodatkowaniu podatkiem dochodowym (umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z tym państwem inaczej nie stanowi), to jesteśmy zobowiązania do połączenia dochodów krajowych oraz zagranicznych.

Oczywiście nie można tutaj mówić o podwójnym opodatkowaniu tychże emerytur, gdyż dalej cytowany przepis mówi, że od podatku obliczonego wg polskich przepisów można odjąć podatek zapłacony już za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć kwoty, jaka proporcjonalnie przypada na wartość dochodu z emerytury w ogólnej kwocie dochodów podatnika (metoda unikania podwójnego opodatkowania).

W Polsce płatnikiem podatku i zaliczek na podatek od emerytury z USA jest bank, który obsługuje to świadczenie. Ma on obowiązek obliczenia zaliczki oraz jej wpłaty na konto urzędu skarbowego.

Rozliczenie emerytury z USA zawsze wymaga wypełnienia formularza PIT-36, a także PIT-ZG Niestety w tym przypadku ulga abolicyjna nie przysługuje – tak jest w przypadku wszystkich świadczeń emerytalnych.

Obecnie wiele osób wyjeżdża do pracy za granicę. Wracają zadowoleni, że udało im się podreperować swój budżet. Z tej radości zapominają, że i z tych dochodów powinni się w Polsce rozliczyć. Ty też pracowałeś za granicą? Nie wiesz jak wypełnić polski PIT? Z nasza pomocą nie będzie to już dla Ciebie problemem.

related services

W związku z licznymi informacjami odnośnie otrzymanej wiadomości mailowej z fakturą proformą do zapłaty, informujemy iż Biuro Rachunkowe NETAX nie wysyła takich informacji, nie żąda także zapłaty. Prosimy o ostrożność, taka wiadomość może zawierać wirusa.